




Szlakiem Latarni Morskich – Hel, Jastarnia, Rozewie
Podążając dalej Szlakiem Latarni Morskich, wybraliśmy się na Hel. Podczas tej wycieczki, zobaczyliśmy kolejne 4 latarnie. Tak naprawdę, udało się nam wdrapać jedynie na dwie z nich. Pozostałe dwie, nie są udostępnione do zwiedzania. Ale po kolei, zaczynając od Latarni na Helu.
Latarnia na Helu
Obecna latarnia na Helu powstała w 1942 r. Wcześniejsza została bowiem wysadzona, podczas obrony Helu, we wrześniu 1939 r. Współczesna wieża ma 41,5 m wysokości i kształt ośmioboku. Na jej szczycie znajduje się oszklona kopuła, udostępniona do zwiedzania. To nasza pierwsza latarnia, na szczycie której nie ma zewnętrznego tarasu widokowego – widoki podziwia się tutaj z za szyby. Mnie osobiście zachwycił także widok w dół, wewnątrz latarni. Schodki tworzą pięknego ślimaka.
Latarnia Jastarnia
Kolejna latarnia do której się udaliśmy, to latarnia w Jastarni. Jest najniższą ze wszystkich latarni na wybrzeżu. Ma jedynie 13,3 m wysokości i nie jest udostępniona do zwiedzania. To tak naprawdę metalowy walec, osadzony na betonowej podstawie. Została postawiona w tym miejscu w 1950 r. (poprzednia była wybudowana w 1938 ale przetrwała jedynie rok). Prezentuje się całkiem ładnie, zwłaszcza dzięki swoim czerwono-białym pasom.
Dwie Latarnie w Rozewiu
W miejscowości Rozewie, niedaleko Jastrzębiej Góry, stoją aż dwie latarnie morskie (Rozewie I i Rozewie II). Pierwsza z nich została uruchomiona w 1822 r. Mimo tego, ciągle dochodziło w tym miejscu do nawigacyjnych pomyłek. Dlatego też w 1875 r. uruchomiono kolejną latarnię (Rozewie II). Obydwie latarnie zaczęły świecić jednocześnie, co odróżniało je od sąsiednich latarni. Później starszy obiekt został zmodernizowany i wyposażony w światło elektryczne o większym zasięgu. Wtedy „młodsza” latarnia została wyłączona. Obecnie dla zwiedzających jest udostępniona jedynie „starsza” latarnia (Rozewie I). Ma 32,7 m. wysokości. W jej wnętrzu znajduje się niewielkie Muzeum Latarnictwa Polskiego, gdzie możemy oglądnąć repliki latarni z polskiego wybrzeża. To kolejna latarnia, która nie ma zewnętrznego tarasu widokowego na szczycie wieży. Panoramę podziwiamy tu, jak na Helu, ze szklanej kopuły. Latarnia ma natomiast zewnętrzny taras, pomiędzy murowaną podstawą a metalową wieżą.
Latarnia Rozewie II jest chwilowo niedostępna dla zwiedzających. Ale przeszła jakiś czas temu gruntowny remont, więc nie wykluczone, że niebawem będzie można podziwiać ją również wewnątrz. Jej wieża ma 23,8 m wysokości.
Podczas tegorocznych wakacji, udało nam się zwiedzić całkiem sporo latarni. O pozostałych możecie poczytać tu: Gąski, Darłowo, Jarosławiec i Ustka, Czołpino. Daj koniecznie znać czy się podobało 🙂 Ściskamy mocno !!!
Podobne
Mam nadzieję, że wpis się spodobał 😉 Oby był kiedyś pomocny albo zainspirował Cię do działania.
A teraz Twoja kolej:- Polub ten wpis - utwierdzi mnie to w przekonaniu, że czytasz i chcesz kolejne
- Skomentuj go - będzie mi miło dowiedzieć się co myślisz
- Udostępnij, jeśli uważasz, że może zainspirować również kogoś z Twoich znajomych
- Polub też nasz fanpage na Facebooku – dzięki temu będziesz stale na bieżąco
- A na naszym Instagramie znajdziesz sporo naszej codzienności – zaobserwuj nas 😉
O Blogu
Mapa
- Województwo Dolnośląskie
- Województwo Kujawsko-Pomorskie
- Województwo Lubelskie
- Województwo Lubuskie
- Województwo Łódzkie
- Województwo Małopolskie
- Województwo Mazowieckie
- Województwo Opolskie
- Województwo Podkarpackie
- Województwo Podlaskie
- Województwo Pomorskie
- Województwo Śląskie
- Województwo Świętokrzyskie
- Województwo Warmińsko-Mazurskie
- Województwo Wielkopolskie
- Województwo Zachodniopomorskie
Napisz komentarz